Tragedia World Trade Center

            11 września 2001 roku stał się mrocznym dniem w dziejach naszej cywilizacji. Oficjalnie podaje się, że wydarzył się wtedy największy zamach terrorystyczny w historii świata. Dwa (porwane podobno przez terrorystów) samoloty pasażerskie Boeing 767, z wypełnionymi paliwem zbiornikami uderzyły o godzinie 8:46 i 9:03 czasu lokalnego w dwie wieże WTC, a o godzinie 9.59 i 10.28 nastąpiło (podobno wskutek pożaru) zawalenie się uszkodzonych budynków. W zamachu zginęło łącznie 2749 osób (w tym 6 Polaków), z czego tylko 1614 ciał zostało zidentyfikowanych. Jedynym dowodem na to, że był to atak terrorystyczny są odnalezione w zgliszczach zawalonych wież paszporty przypuszczalnych porywaczy samolotów, które dla władz Stanów Zjednoczonych z powodu braku innych dowodów (np. czarnych skrzynek z samolotów), okazały się wystarczające, aby dokonać zbrojnej napaści na Irak, straszyć ludzkość widmem terroryzmu oraz poprzez wprowadzanie nowych przepisów, sukcesywnie ograniczać naszą wolność na Ziemi.

            Istnieje cała seria teorii spiskowych sugerująca i opierająca swoje sugestie na licznych dowodach pośrednich, iż za zamachy na World Trade Center i Pentagon odpowiedzialny jest bezpośrednio lub pośrednio ówczesny rząd Stanów Zjednoczonych. Część osób głoszących tego rodzaju teorie uważa, że administracja prezydenta Busha nie zrobiła wszystkiego, by zapobiec tym zamachom[1], inni zaś twierdzą wprost, że zamachy zostały dokładnie zaplanowane i wykonane przez służby specjalne Stanów Zjednoczonych[2].

            Chociaż hipotezy te były wielokrotnie krytykowane w różnych mediach, między innymi w czasopismach popularnonaukowych[3], to w sondażu przeprowadzonym w 2006 roku przez Scripps Howard z Uniwersytetu w Ohio, ponad jedna trzecia respondentów stwierdziła, iż pracownicy rządu USA pomogli przeprowadzić te ataki lub rozmyślnie nie uczynili nic, by im zapobiec[4]. Z kolei w telefonicznym sondażu przeprowadzonym w tym samym roku przez Zogby International, połowa Amerykanów odpowiedziała, iż George Bush wykorzystał zamachy z 11 września 2001 jako pretekst do wojny z Irakiem[5]

            W maju 2008 tygodnik Laif opublikował artykuł, według którego ponad 6 lat po zamachach z 11 września, 46% Amerykanów nie wierzy w wersję wypadków podawaną przez rząd i domaga się ponownego śledztwa w tej sprawie.[6] W dniu 9 czerwca 2008 w amerykańskim kongresie zostało złożone oskarżenie przeciwko George W. Bushowi, które zapoczątkowało procedurę jego impeachmentu. Pierwszy z 35 artykułów oskarżenia zarzuca byłemu prezydentowi USA stworzenie tajnej kampanii propagandowej, mającej na celu sfabrykowanie oszukańczego pretekstu do wojny przeciwko Irakowi[7]. Wiele teorii spiskowych próbowano udowodnić w sądzie, lecz jak do tej pory wszystkie sprawy zostały oddalone.

            Najpopularniejsza z teorii spiskowych głosi, że budynki Twin Towers i WTC7 nie zawaliły się w wyniku pożaru, ale zostały zniszczone przy użyciu kontrolowanych detonacji ładunków wybuchowych. Wielu specjalistów z dziedziny budownictwa twierdzi, że żadna stalowa konstrukcja jeszcze nigdy nie zawaliła się wskutek pożaru[8]. Tymczasem 11 września 2001 zawaliły się dwie główne wieże WTC oraz stojący w pobliżu 47 piętrowy budynek WTC7, w który bezpośrednio nie uderzył żaden samolot[9]. WTC7 płonął przez kilka godzin zanim się zawalił, ale w porównaniu do długotrwałych pożarów budynków o podobnej konstrukcji w Madrycie i Filadelfii (np. Filadelfia 1991 – pożar trwający 18 godzin, Madryt 2005 – pożar trwający około 10 godzin),  jeżeli dochodziło do zawalenia się danego piętra, to nie powodowało to zawalania się pięter poniżej[10]. W przypadku budynków WTC1 i WTC2, znanych jako "Dwie Wieże", pożar spowodowany uderzeniem samolotów nie trwał długo i nie spowodował długotrwałego wzrostu temperatury. Dowodem mogą być zdjęcia i zbliżenia w filmach, na których widać osoby stojące w otworach pouderzeniowych, machające do ludzi znajdujących się na zewnątrz budynku oraz liczne wypowiedzi świadków (np. strażaków), którzy słyszeli na krótko przed zawaleniem się budynków serię charakterystycznych wybuchów, podobnych do tych, jakie mają miejsce przy kontrolowanym wyburzaniu starych wieżowców.

            W przypadku każdej katastrofy budowlanej lub lotniczej obowiązujące procedury zabraniają niszczenia dowodów przed oficjalnym stwierdzeniem przyczyn danej katastrofy. W przypadku katastrofy z 11 września nie zabezpieczono jednak należycie dowodów, które pozwoliłyby odtworzyć mechanizmy zawalenia się trzech budynków kompleksu WTC, a wręcz jak najszybciej pozbyto się ich w celu ukrycia prawdziwych przyczyn katastrofy. Dla przykładu 50 000 ton stali odzyskanej z rumowiska sprzedano 3 miesiące po katastrofie chińskiej firmie Baosteel po cenie 120 USD za tonę, co zdaniem zwolenników teorii spiskowej ma świadczyć o nieuczciwych układach, ponieważ średnia cena za tonę złomu płacona przez chińskie firmy wynosiła wówczas 150,6 USD[11].

            Kolejna teoria spiskowa głosi, że nie ma przekonujących dowodów na uderzenie w budynek Pentagonu samolotu typu Boeing 757. W Internecie dostępne są zdjęcia[12] ukazujące zniszczenia Pentagonu z tamtego dnia. Ich dokładna analiza oraz zeznania naocznych świadków dostarczają wielu argumentów na poparcie powyższej hipotezy. Udostępniony zapis lotu z odnalezionej w gruzach Pentagonu czarnej skrzynki[13] okazał się sfałszowany lub pochodził z innego samolotu[14]. Organizacja Pilots for 911 truth, która analizowała zapis przekazany z NTSB (Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu USA) stwierdziła, że na jedną sekundę przed uderzeniem samolot znajdował się powyżej poziomu dachu budynku Pentagonu. Analizę można obejrzeć na filmach wyprodukowanych przez tą organizację (polski tekst dostępny jest wraz z książką Oko cyklopa). Zawodowi piloci twierdzą ponadto, że Hani Hanjour, pilot bez doświadczenia, który oficjalnie został uznany terrorystą pilotującym samolot, przed uderzeniem w Pentagon nie byłby w stanie wykonać tego rodzaju manewru[15]. Samolot bowiem przed samym uderzeniem wykonał pętlę a następnie uderzył w część Pentagonu, która była wtedy remontowana. Porywacze, aby maksymalnie skrócić czas obecności w powietrzu (z uwagi na obronę rakietową budynku oraz zamknięty dla lotów obszar, którego naruszenie skutkowało dużym ryzykiem zestrzelenia) powinni skierować samolot w strefę Pentagonu leżącą na linii kierunku, z którego nadlatywali.

            Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu USA (NTSB), będąca w przypadku katastrof lotniczych odpowiednikiem polskiej Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, nigdy nie przeprowadziła ekspertyzy potwierdzającej czy szczątki któregokolwiek z czterech samolotów biorących udział w zamachach, istotnie należały do uprowadzonych samolotów pasażerskich linii lotniczych[16]. Dwie niezależne komisje badające sprawę zamachów oraz władze federalne twierdzą, że nie udało się odnaleźć żadnej z czterech (każdy samolot posiadał dwie) czarnych skrzynek samolotów, które uderzyły w wieże WTC. Według teorii spiskowej w gruzach WTC znaleziono przynajmniej trzy czarne skrzynki[17]

            Ukazało się wiele publikacji książkowych, próbujących przedstawić prawdziwe przyczyny dramatycznych wydarzeń z 11 września i obnażających przed światem mroczne strony imperialnej polityki USA. W Polsce dotychczas ukazały się tylko dwie - obie autorstwa Sławomira M. Kozaka. Sławomir Kozak jest od 20 lat kontrolerem ruchu lotniczego, instruktorem, członkiem stowarzyszeń i związków kontrolerów lotniczych oraz konsultantem w dziedzinie lotnictwa dla National Geographic oraz TVP. Pierwsza jego książka Operacja Dwie Wieże skupia się na tragedii z punktu widzenia kontroli lotów, w której pracuje autor, ukazując jak przeciw obywatelom USA obraca się cały aparat mający ich chronić i wspierać - począwszy od najwyższych władz, poprzez dowództwo wojskowe, służby specjalne, a na mediach kończąc. Druga, Oko Cyklopa zawiera szersze spojrzenie i próbuje wytłumaczyć przyczyny wydarzeń z 11 września 2001, ukazując wstrząsający obraz współczesnej Ameryki oraz wypływające z niej zagrożenia dla całego naszego globu.

            Tragiczne wydarzenia z 11 września przedstawia też jedyny polski film wyprodukowany w 2008 roku - Enigma: 11 września - największe kłamstwo XXI wieku [18], dostępny w telewizji internetowej portalu Wirtualna Polska (WPtv). Spośród wielu filmów zagranicznych, polecam obejrzenie 11 września: niewygodne fakty[19] (ang. Loose Change), którego scenarzystą i reżyserem jest Dylan Avery, a producentami Korey Rowe oraz Jason Bermas. Film przytacza nieścisłości i manipulacje występujące w nagraniach (mediach) dokumentujących przebieg wydarzeń mających miejsce między innymi tego tragicznego dnia, wysuwając śmiałą hipotezę, że ataki z 11 września były zaplanowane i przeprowadzone przez członków rządu Stanów Zjednoczonych.

              Tekst opracował kilka lat temu Tadeusz (stąd niektóre linki mogą być już nieaktywne - w przyszłości, jak czas pozwoli, zostaną zweryfikowane i poprawione)

[1] http://www.fahrenheit911.com/

[2] http://www.911sharethetruth.com/

[3] http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=fahrenheit-2777; http://www.popularmechanics.com/technology/military_law/1227842.html?page=1; http://skepdic.com/refuge/bunk27.html

[4] http://www.shns.com/shns/g_index2.cfm?action=detail&pk=CONSPIRACY-08-02-06  A third of U.S. public believes 9/11 conspiracy theory.

[5] http://www.911truth.org/page.php?page=zogby_2006

[6] http://www.laif.co.uk/art,spisek_world_trade_center,1496.html

[7] http://www.c-spanarchives.org/congress/?q=node/77531&id=8583196

[8] http://www.wtc7.net/buildingfires.html

[9] http://wtc7.net/

[10] http://news.bbc.co.uk/2/hi/programmes/conspiracy_files/7434230.stm#1

[11] http://www.china.org.cn/english/2002/Jan/25776.htm

[12] http://www.asile.org/citoyens/numero13/pentagone/erreurs_en.htm

http://911review.org/brad.com/pentagonpictures.html

http://911research.wtc7.net/pentagon/evidence/photos/index.html

[13] http://www.ntsb.gov/info/AAL77_fdr.pdf

[14] http://www.pilotsfor911truth.org/pentagon.html

[15] http://whatreallyhappened.com/WRHARTICLES/hanjour.html?q=hanjour.html

[16] http://www.911blogger.com/node/16762

[17] http://www.americanfreepress.net/html/black_box.html

http://www.globalresearch.ca/articles/BUN410B.html

[18] http://wp.tv/i,Enigma-11092001-historia-oszustwa,mid,142066,klip.html?ticaid=674d0/

[19] http://video.google.pl/googleplayer.swf?docid=1364247616051038290&hl=pl

Wszystkie prawa zastrzeżone.Strona wykonana przez Strony WWW - doneta.pl